perfume
فرق میان تستر عطر با عطر های اصلی چیست؟

حتماً تا حالا برای شما هم پیش‌آمده که در هنگام خرید ادکلن فروشنده پیشنهاد خرید تستر عطر را داده باشد. اما همیشه این سؤال پیش می‌آید که تستر با خود عطر چه تفاوتی دارد؟ و یا راه‌های تشخیص تستر عطر از شیشه اصلی چیست؟ شیشه تستر عطر چه ویژگی‌هایی دارد؟ با توجه به مبلغ بالای عطر اورجینال بسیاری برای تهیه عطر موردعلاقه خود به خرید تستر عطر روی آورده‌اند. قیمت مناسب و کیفیت درخور تحسین تسترهای عطر نیز از دلایل دیگر پرفروش بودن آن‌هاست.

برای تشخیص تستر عطر از شیشه اصلی لازم است اطلاعات مهمی را از قبل بدانید که در زیر فهرست آن‌ها ذکر شده است

  • تستر عطر چیست؟
  • شیشه تستر عطر چه ویژگی‌های دارد؟
  • بسته‌بندی تستر عطر چگونه است؟
  • تفاوت رایحه تستر با عطر اورجینال
  • شماره‌ سریال محصول
  • خرید تستر عطر
  • نکات مهم در خرید عطر

تستر عطر چیست؟

تستر عطر همان‌طور که از نامش پیداست نمونه‌ای از عطر اصلی برای ارائه به مشتریان است. شرکت‌های عطرسازی برای فروش محصولات خود تعدادی از عطرها را به‌عنوان تستر به فروشندگان تحویل می‌دهند. اصولاً این شیشه‌ها برای فروش نیست. فقط برای امتحان ماندگاری و آشنایی با رایحه عطر اصلی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

شرکت تولیدکننده بابت تستر عطر پولی از فروشنده دریافت نکرده و آن را به‌رایگان در اختیار ایشان قرار می‌دهد. در کارتن‌های توزیع عطر معمولاً به ازای هر ۱۲ عطر یک شیشه تستر عطر نیز در آن قرار می‌دهند. فروشندگان به‌طور قانونی حق فروش این تسترها را ندارند اما برای سود بیشتر فروشندگان اقدام به فروش آن می‌کنند.


تستر عطر هیچ فرقی با خود عطر ندارد و تنها تفاوت آن با عطر اصلی غیر قابل فروش بودن آن است که معمولاً روی شیشه درج می‌شود. برخی از فروشندگان نیز پس از ارائه تستر عطر به مشتریان خود آن‌ها را با حجم کمتری به فروش می‌رسانند که طبیعتاً قیمت ارزان‌تری را نیز از شما دریافت می‌کنند. به ‌طور مثال اگر عطر ۱۵۰ میلی‌لیتری اورجینال باقیمت ۴۰۰ هزار تومان بفروش می‌رسد تستر آن‌که حدود ۲۰ میلی‌لیتر آن برای مشتریان استفاده ‌شده مابقی آن را می‌توانید باقیمت کمتری تهیه کنید.

شیشه تستر عطر چه ویژگی‌های دارد؟

لازم به ذکر است تستر عطر با سمپل آن فرق می‌کند، سمپل معمولاً حجم کمی دارد و بیش از ۵ میلی‌لیتر نیست. عموماً شرکت‌های تولیدکننده عطر بروی تستر عطر خود کلماتی نظیر Tester Not for Sale و یا Tester Demonstration درج می‌کنند که یا به ‌صورت چاپی یا به ‌صورت حک‌ شده و یا برچسب و لیبل بروی آن وجود دارد.
گرچه بسیاری از فروشندگان و توزیع‌کنندگان عطر سعی در پاک کردن و از بین بردن این کلمات برای فروش دارند.

بنابراین به‌ طور قطع نمی‌توان گفت که شیشه تستر عطرها همگی از این خصوصیت برخوردارند. شرکت‌های بزرگ و معتبر عطرسازی همان‌طور که گفته شد درازای تحویل هر دوازده عدد عطر اورجینال خود ، یک عدد تستر در هر جعبه قرار می‌دهند. بسیاری از شرکت‌ها فروشندگان خود را موظف می‌کنند که شیشه خالی تستر عطر را پس از پایان به کارخانه تحویل داده تا آن را جایگزین کنند.

برخی از کمپانی‌های فروش عطر نیز باسیاست خاصی اقدام به فروش بسیار ارزان تسترهای خود نموده و از این راه سودی بیشتری را نصیب خود می‌کنند. این‌گونه علاوه بر تبلیغ و گردش کالای خود پول بیشتری نیز دریافت می‌کنند.

perfume

همین امر نیز راه را برای عرضه عطرهای تقلبی هموار می‌کند و سودجویان با همین ترفند عطرهای کپی بی‌کیفیت خود را در بازار بفروش می‌رسانند. همان‌طور که گفته شد اکثر شرکت‌های معتبر برای راحتی تشخیص تستر عطر از شیشه اصلی اقدام به چاپ و یا حک کلمه Tester روی شیشه آن کرده‌اند. بنابراین اگر فروشنده‌ای به شما عنوان کرد که قصد فروش تستر عطر را به شما دارد می‌توانید با نگاهی ساده‌ روی شیشه از صحت گفته ایشان، اطمینان حاصل کنید. معمولاً این کلمه یا به‌صورت برچسب کف شیشه یا به ‌صورت حک‌ شده روی بدنه قرار دارد. ضمن اینکه برخی از عطرها نیز روی گلویی آن‌ها کلمه تستر حک‌شده است. اکثر شرکت‌های تولیدکننده عطر بر روی شیشه تستر خود مواد تشکیل‌دهنده عطر را با جزئیات چاپ می‌کنند تا خریدار به‌راحتی بتواند عطر موردنظر خود را انتخاب کند. در ادامه با راه‌های دیگر تشخیص تستر عطر از شیشه اصلی بیشتر آشنا شوید.
تستر عطر از طرف شرکت تولیدکننده برای سهولت انتخاب و آشنایی مشتریان با رایحه اصلی عطر اورجینال تولید می‌شود.

perfume

بسته‌بندی تستر عطر چگونه است؟

از دیگر راه‌های تشخیص تستر عطر از شیشه اصلی آن بررسی نوع بسته‌بندی محصول موردنظر است. عموماً شرکت‌های تولیدکننده عطر برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از تستر عطر خود بسته‌بندی متفاوتی برای آن در نظر می‌گیرند.

تستر عطر معمولاً با بسته‌بندی سفید ساده و یا گاهی بدون نوشته و برند خاصی بسته‌بندی می‌شوند. این‌گونه با توجه به دردسرهای زیاد تهیه و چاپ کارتن اصلی عطر معمولاً سودجویان اقدام به کپی آن نمی‌کنند.

لازم به ذکر است که یکی از راه‌های تشخیص عطر اصلی از تقلبی نیز همین کارتن بسته‌بندی عطر است. تمام عطرهای معروف و برند دنیا از کارتن و مقوای گرم بالا باکیفیت عالی برای بسته‌بندی عطر استفاده می‌کنند. در مورد بسته‌بندی کارتنی عطر اورجینال نیز باید بدانید که بافت کارتن شکل لایه‌ی میانی آن‌ها به‌صورت لانه ‌زنبوری با شبکه‌های بسیار ریز است و دارای استحکام بالایی است که به‌راحتی نمی‌توان آن را کپی کرد.

نوع دیگری از کاغذ مصرفی برای بسته‌بندی تستر عطر، کاغذ کاهی دو رو بوده که با داشتن دوروی متفاوت هم ازلحاظ جنس و هم‌رنگ کمیاب بوده و حداقل در ایران تولید نمی‌شود.

perfume

تفاوت رایحه تستر با عطر اورجینال

همان‌طور که گفته شد تستر عطر برای آشنایی مشتری با رایحه عطر اورجینال و امتحان زمان ماندگاری آن است. به همین دلیل شرکت تولیدکننده عطر برای جلب مشتری هم که شده از کیفیت آن نمی‌کاهد. حتی برعکس بسیاری شرکت‌ها برای جذب مشتری بیشتر به تستر عطر خود نت اولیه بویایی قوی‌تری اضافه می‌کنند. به این معنا که شما در تست عطر در لحظات ابتدای بویی قوی‌تر از عطر اصلی را تجربه خواهید کرد. در بقیه موارد عطر اورجینال با تستر عطر خود ازلحاظ ماندگاری و رایحه هیچ تفاوتی ندارد. بلکه در لحظه‌های ابتدایی مصرف کمی به نسبت عطر اورجینال خود حتی بهتر عمل می‌کند.

تستر عطر و عطر اورجینال هر دو با رایحه مشابهی پر می‌شوند و تفاوت آن‌ها فقط دربسته بندی آن‌هاست.

شماره ‌سریال محصول

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی گوشی‌های همراه می‌توانید شیشه تستر عطر را از نوع تقلبی یا حتی اورجینال آن تشخیص دهید. چک کردن شماره ‌سریال محصول از دیگر روش‌های تشخیص شیشه عطر از شیشه اصلی است. به‌ راحتی می‌توانید با استفاده از بارکد خوان گوشی خود شماره‌ سریال عطر را بررسی کنید.

در قسمت تحتانی بسته‌بندی و بطری هر محصول شماره‌ای معمولاً چهاررقمی به نام سریال نامبر وجود دارد که این دو شماره باید یکی باشند و به‌صورت چاپ ‌شده و یا حک ‌شده باشد.

در مورد تستر عطر سریال نامبر آن متفاوت با عطر اورجینال و اصلی است. همچنین هر شیشه تستر عطر برای خود شماره‌ای متمایز دارد.

perfume

خرید تستر عطر

خرید تستر عطر به‌ شرط آن واقعاً از طرف کارخانه اصلی تولید شده باشد به دلیل قیمت آن بسیار مقرون ‌به ‌صرفه است. خصوصاً که با تغییرات قیمت دلار خرید عطر برای خانواده‌ها به یک چالش بزرگ تبدیل‌شده است. بنابراین بهتر است با رعایت نکاتی که در فوق گفته شد و اطمینان از اصالت کالا اقدام به خرید آن کنید.

هنگامی‌که برای خرید تستر عطر به فروشگاه مراجعه می‌کنید معمولاً فروشنده‌ها عطر بدون بسته‌بندی را در اختیار مشتریان خود می‌گذارند. حتی بیشتر شیشه‌های تستر عطر درب هم ندارند اما این دلیل بر اصالت عطر موردنظر نیست.

اکثراً تسترها بدون درپوش بوده و به ‌منظور جلوگیری از اسپری شدن تستر ، کاوری به‌صورت استوانه‌ای از جنس مقوا یا پلاستیک بروی افشانه قرار می‌دهند. سایز، اندازه و شکل این کاور بسته به نوع افشانه عطر و نوع قرار گرفتن دربسته بندی متفاوت است.

تستر عطر به دلیل قیمت پایین خود طرفداران بسیاری دارد که حاضر به پرداخت صرف بسته‌بندی آن نیستند.

نکات مهم در خرید عطر

برای خرید عطر با توجه به قیمت بالای آن بهتر است نکات مهمی را مدنظر قرار دهید که خدای ‌ناکرده متضرر نشوید.
حتماً برای خرید عطر اورجینال به فروشگاه‌های معتبر و یا نمایندگی شرکت آن مراجعه کنید.
قبل از خرید عطر بهتر است تستر عطر را روی لباس یا بخشی از پوست خود امتحان کنید. مجبور نیستید همان لحظه عطر مورد نظر را خریداری کنید می‌توانید یک روز بعد هنگامی‌که از ماندگاری آن و علاقه خود به رایحه موردنظر آن را خریداری کنید.
تستر عطر برای انتخاب بهتر و راحتی شما در هنگام خرید وجود دارد بنابراین نگرانی بابت استفاده از آن نباید داشته باشید.
بهتر است بدون اطمینان از تستر بودن شیشه بابت عطرهای بدون جعبه و درب پولی به‌عنوان تستر عطر پرداخت نکنید.
بهتر است نظر کارشناسان ماهر را قبل از خرید جویا شوید.

صرف ارزان و یا گران بودن عطر دلیل بر اورجینال بودن و یا عملکرد نامناسب آن نیست.

عطرهای مختلف با رایحه‌های متفاوتی در بازار وجود دارند که بهتر است بر اساس سلیقه شخصی و موارد استفاده آن‌ها را خریداری کنید.

بهتر است زمانی که برای خرید عطر مراجعه می‌کنید عطری از قبل استفاده نکنید.

بهتر است قبل از خرید عطر موردنظر با جستجوی ساده‌ای در اینترنت از ظاهر و خصوصیات عطر مطلع شوید. این کار برای شناسایی عطر تقلبی از اصلی به شما کمک می‌کند.

لازم به ذکر است عطرها روی پوست‌های مختلف رایحه‌های متفاوتی را ساطع می‌کنند. یعنی عطری را که دوستتان زده و بسیار به نظر خوشبو می‌رسد می‌تواند روی پوست شما رایحه‌ای متفاوتی داشته باشد. بنابراین قبل از خرید عطر حتماً آن را روی پوست تمیز خود امتحان کنید.

قبل از خرید عطری با رایحه جدید بهتر است مطالعه کوتاهی در رابطه با انتخاب عطر مناسب خود داشته باشید تا جستجوی مورد مناسب خود را آسان‌تر کنید.

perfume

خرید تستر عطر به دلیل عدم پرداخت هزینه‌های اضافی بسته‌بندی آن بسیار مورد استقبال عموم قرارگرفته است. ضمن اینکه تستر عطر با اورجینال آن تفاوتی ندارد و هر دو از رایحه یکسانی برخوردارند. راه‌های بسیاری برای تشخیص تستر عطر از شیشه اصلی وجود دارد.

تستر عطر برای آشنایی بیشتر مشتریان با رایحه و ماندگاری آن از سوی شرکت‌های تولیدکننده عطر تولید می‌شوند. در واقع به‌نوعی می‌توان گفت که تفاوت قیمت بین تستر عطر اورجینال تنها به دلیل بسته‌بندی آن است. لازم به ذکر است که تستر عطر معمولاً بدون بسته‌بندی و یا درب آن به مشتریان عرضه می‌شوند.