تفاوت عطر و ادکلن
تفاوت عطر و ادکلن در چیست؟

نیاز به توضیح نیست که کوچک و بزرگ، پیر و جوان همگی به رایحه ی خوب و جذاب علاقه مندند.حتی انسان اولیه، با بوی گلهای بهاری و بوی انواع میوه ها خرسند می شد و جان تازه ای می گرفت و حالا انواع عطر و ادکلن موجود در بازار دست همه را برای انتخاب بازتر گذاشته است.
اما به راستی چه جادویی پشت این رایحه ها نهفته است؟ چرا بشر به صرافت افتاد که این رایحه را همیشه و همه جا با خود داشته باشد تا بتواند به راحتی از آن استفاده کند؟
واقعیت این است که رایحه ی خوش جذابیت شما را دوچندان می کند . شما میتوانید هنگام حضور در مراسم یا مهمانی و یا حتی محل کار، از رایحه و عطر متناسب با آن مکان استفاده کنید ، این چنین حالت روحی و درونی خود را به نمایش بگذارید ، انرژی مناسبی از خود ساطع کنید و خود ودیگران از آن لذت ببرید.
تحقیقات نشان می دهد هنگام حضور در مراسم یا قرار ملاقات ، ممکن است مردم چندان به لباسی که می پوشید اهمیت ندهند و حتی پوشش شما را فراموش کنند ولی هرگز عطری را که استفاده کرده اید ، از یاد نخواهند برد . با استفاده از عطر مخصوص به خود ، خود را تا ابد در اذهان ماندگار سازید.

تاریخچه عطر و ادکلن

تاریخچه عطر و ادکلن

در زمانها ی پیشین، عطر ، جایگاهی در دنیای مد نداشت و این چنین شناخته شده و در دسترس نبود،تا اینکه مصریان باستان برای اولین بار از آن در مراسم های مذهبی و تدفین و یا مومیایی کردن پادشاهان استفاده کردند . علاوه بر آن، عطر در ساخت روغن های آرایشی و ترکیبات درمانی و تسکین درد و همچنین خوشبوسازی و بوخور کاربرد داشت .
اندکی بعد، یونان ،رم و ایران از وجود این معجون معطر آگاه شدند . در آن زمان ابن سینا دانشمند بزرگ ایرانی برای اولین بار توانست عطر را به روش تقطیر از گلهای بهاری و گیاهان معطر بدست  آورد. نخستین آزمایش وی با گل رز بود و پس از آن دستگاههای تقطیر سازی برای تولید عطر گسترش یافت .
در قرت هفدهم ،صنعت عطرسازی پیشرفت چشمگیری داشت . در فرانسه استفاده از عطر بسیار مرسوم شد .طوری که ،در سال ۱۶۵۶ ،میلادی دستکش هایی معطر به بازار آمد . پس از معطرسازی پوست و لباس، افزودن رایحه به لوازم خانگی رونق یافت. تا اینکه ،با پیشرفت شیمی نوین و تغییر در سلایق و شور و اشتیاق مردم در استفاده از عطر به شکل کنونی فراگیر شد و امروزه عطر جزء جدانشدنی دنیای مد است .

اهمیت و فواید عطرو ادکلن:

فواید عطر و ادکلن

برخلاف بسیاری از تصورات عطر و ادکلن تنها با بوی بد مبارزه نمی کنند وبه دلیل خواص و فواید بسیاری که دارند،بسیار حائز اهمیت اند. با پی بردن به فواید عطرو ادکلن شگفت زده خواهید شد!

 • به بالا بردن شخصیت و اعتماد بنفس شما کمک می کند.
 • باعث تقویت حالت روحی و بالا بردن طراوت و تازگی در شما میشود .در حقیقت،شما میتوانید متناسب با حالت روحی خود عطری را انتخاب کنید .به بیان دیگر، عطری که استفاده میکنید نمایانگر حالت درونی شماست. همچنین، رایحه هایی وجود دارند که میتوانند در مواقع ناراحتی و مشکلات به شما روحیه دهند.
 • عطرها با رایحه ی گل و یا میوه آرامش بخش هستند و ذهن شما را آرام می سازند. چنین عطرهایی از استرس شما می کاهند و به شما کمک می کنند که به هنگام شب خواب راحتی را تجربه کنید.
 • رایحه ی خوش، با افزایش روحیه و شادابی و دور نگه داشتن استرس و اضطراب، باعث افزایش سلامت شما میشود.
 • عطر و ادکلن ،حتی میتوانند به درمان برخی از بیماری ها همانند سردرد کمک کنند!

تفاوت عطرو ادکلن:

تفاوت عطرو ادکلن

به هنگام ورود به مغازه عطر و ادکلن فروشی نامهای مختلفی را خواهید دید، مانند: pure perfume, parfum,eau de toilette و eau de cologne . براستی چه چیزی آنها را متفاوت میکند و در بعضی از مواقع گرانتر؟!
وقتی در حال خرید عطر و ادکلن هستید ،بر روی آنها یک سری علایم نوشته شده را می بینید مانند؛ مارک ،قیمت، نوع و … . تمامی اینها نشانه ای از اینکه چه نوع عطر یا ادکلنی در آن ظرف وجود دارد می دهد. احتمالاً انواع و اقسام رایحه ها را شناسایی خواهید کرد ولی ممکن است که واقعا معانی اصطلاحات را ندانید .
پیدا کردن غلظت مناسب ،به اندازه انتخاب بهترین رایحه اهمیت دارد . اگر خیلی ملایم و لایت باشد پس به زودی محو خواهد شد و ماندگاری کمتری دارد. اگر خیلی تند و تیز و قوی باشد سرتاسر شما را فرا خواهد گرفت و همچنین هر کسی که در اطراف و نزدیکی شماست .
اولین نکته ای که باید بدانید این است که ترکیبات عطر و ادکلن چیست؟ شرکت ها روغن طبیعی عطری را که به عطر و ادکلن آن رایحه ی خوش را می دهد با الکل ترکیب میکنند و این چنین عطرها ساخته می شوند .الکل به میزان روغن عطری مهم است.زیرا، تعیین کننده ی میزان غلظت و ماندگاری آن است .
دسته بندی معمول عطری به صورت زیر است که به شما میزان غلظت عطر و ادکلن را می گوید و به شما این امکان رامیدهد تا با داشتن اطلاعات کافی بهترین و مناسبترین انتخاب را داشته باشید .

 • Pure perfume
  این نام ممکن است کمی فریبنده باشند .زیرا، ربطی به روغن عطری خالص ندارد و نیز ترکیبی از الکل را در خود دارد. عطرخالص(pure perfume) از بالاترین غلظت رایحه ی عطری برخوردار است، معمولا بین ۱۵ الی ۳۰ درصد روغن عطری دارد .
  این مقدار کافیست تا عطر را پرقدرت و ماندگار سازد و پس از استفاده از آن تمام روز باقی بماند . اگر میخواهید ازعطری استفاده کنید که قدرت جاذبه بالایی (به اصطلاح رد بو) داشته باشد و ابعاد بیشتری را در اطراف شما را احاطه کند ،عطری را که بر روی آن pure perfume حک شده باشد را خریداری کنید.
 • Eau de parfum
  Eau de parfum پس از pure perfume دارای بالاترین غلظت روغن عطری است، چیزی حدود ۱۵ الی ۲۰درصد . این عطرها نیز تمام روز باقی خواهند ماند و حتی هنگام دست دادن و تماس با فردی ، به فرد مقابل انتقال می یابد. Eau de parfum معمول ترین نوع ازعطراست و دربیشتر مغازه های عطر و ادکلن ازاین نوع موجود است.
 • Eau de toilette(EDT)
  Eau de toilette مانند اسپری ها و افتر‌شیو ها ،غلظت روغن عطری کمتری دارند. معمولاً ۵الی ۱۵ درصد سبکتر هستند و پوشش دهی کمتری دارند (منظور ایعاد کوچکتری را در بر می گیرند)و الزاماً تمام روز باقی نخواهند ماند.
 • Eau de cologne
  ادکلن در واقع ،لغتی برای عطری با غلظت روغن عطری کمتر و سبکتر حدودا بین ۲الی ۵ درصد است و بیشتر آن از الکل تشکیل شده است و تنها برای چند ساعت باقی خواهد ماند . این نوع عطر برای شادابی و نشاط شما عالیست ولی تمام روز باقی نخواهند ماند.

جمع بندی:

 • عطرو ادکلن و استفاده از رایحه ی مناسب فواید بسیاری دارد .ازجمله؛ افزایش اعتماد بنفس و کاهش استرس و اضطراب و در کل به سلامت شما کمک میکند.
 • عطرها انواع و اقسام مختلفی دارند که بر اساس نوع غلظت روغن عطری طبقه بندی می شوند.
 • Pure perfume دارای بیشترین غلظت عطری است .بنابراین،ماندگارترین نیز به شمار می رود.